Tänään Lahden asunnottomat juhlivat: he viettävät jo kymmenettä Asunnottomien yö -tapahtumaansa ja nyt tuon kyseenalaisen juhlan kunniaksi ensi kertaa sisätiloissa, Lahden Urheilutalossa.
Kuinkahan monta vuotta heidän tarvitsee vielä tapahtumaa viettää?
Vapaaehtoiset lähimmäiset
Tämän syksyisessä Lahden vapaaehtoistyön järjestöjen syyskuisessa tiedotustapahtumassa Lahden kansanopistolla myös asunnottomuuuteen liittyvä Elämäntapaliiton Lahden Elokolo oli aktiivisesti mukana (oranssit ilmapallot) jakamassa tietoa lahtelaisten asunnottomien tilanteesta.
http://tarmon.vuodatus.net/blog/2179612/vapaaehtoiset-lahimmaiset/
http://www.elamantapaliitto.fi/
Jälkikirjoitus 18.10.2010 klo 0.00
Lahden asunnottomien yön tunnelma oli lokakuista ulkoviimaa vasten lämmin ja kotoinen. Puheita, ohjelmanumeroita, hernerokkaa ja kahvitarjoilua ensi kertaa sisätiloissa. Vaatteita ja jalkumia oli kerätty valittavaksi huomattavat määrät, samoin ruokakasseja.
Tuskin enempää asiassa voisi tehdä, paitsi,paitsi... Puheet, joita pidettiin, olivat kyllä vanhaa liturgiaa - että muka kaupunki on tehnyt paljon ja miltei kaiken asian eteen saadakseen kaikille lahtelaisille asunnon. Molemmat puheenpitäjät (Mika Kari ja Sari Niinistö) muuten äänestivät kaupunginvaltuuston kokouksessa Ranta-Kartanon rumien ja kalliiden ökytalojen puolesta. Mihin olivat silloin asunnottomat unohtuneet? Missä ne todelliset teot viipyvät.
Lahden Urheilutalon yläkerran seinät pullistelivat asunnottomien yön osanottajista, hernerokka ja kahvi tuoksuivat, tunnelmallinen ohjelma lämmitti mielet.
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.