Lahden kansanpiston teatterikoulutuksen heräämistä pandemian kiroista olemme kaupunkiin odottaneet kulttuurisessa kuumeessa. Nyt avautuu sen ensimmäinen, pieni produktio onneksemme ja lohdutukseksemme.

Julkaisemme tässä artikkelissa myös Lahden kansanopiston kesäkuussa tehdyt teatterioppilasvalinnat kuluvalle näytäntö- ja opiskelijakaudelle 2020-21.


 

Olohuoneteatteria.jpg

Työryhmä: Teija Asomäki, Tiina Romppainen, Sulo Siikaranta                                          Kuva: Jani Enqvist

 

Teatteri II

Olohuoneteatteri esittää:

Tyrmääjä 3

Queravan viidakon traagisten tapahtumien jälkeen Tyrmääjä ei ole enää entisensä.
Rautakärki on poissa ja syyllisyys polttaa sankarin voimia uhkaavasti loppuun.

Kun maailma ympärillä sirpaloituu, supersankaritarina muuttuu elämää suuremmaksi.
On selvää, että Tyrmääjän on uhrattava enemmän kuin koskaan aikaisemmin,
mutta mitä Olohuoneteatterin pelastaminen vaatii jäseniltään?

Tarina ystävyydestä, taiteesta, kodista, menestyksestä ja siitä, mikä lopulta merkitsee eniten.

Tyrmääjä 3 -esityksen ensi-ilta on torstaina 30.7.20. klo 19.

Esitykset:
to 30.7. klo 19
la 1.8. klo 15
su 2.8. klo 15

Esityksen kesto n. 50 min

Esityksissä noudatetaan viranomaisen sekä Suomen Teatterit ry:n julkaisemia poikkeusajan esittämisohjeistuksia. Katsomossa noudatetaan turvavälejä.


 

Esitystiedustelut ja varaukset:

teatteri@lahdenkansanopisto.fi


 

Lahden kansanopiston teatteri

Aleksanterinkatu 4,

15110 Lahti


 

....................................................................................................................................................

email-allekirjoituslogo.png

 

Opiskelijavalinnat lukuvuodeksi 2020-2021

15.-17.6.2020 järjestettyjen valintakokeiden perusteella Teatterikoulutukseen lukuvuodeksi 2020-2021 on valittu seuraavat henkilöt:

Teatteri I

Alatalo, Ronja
Hagström, Hugo
Kaasalainen, Veera
Kovalainen, Roope
Kuusisto, Pauliina
Lehtinen, Siiri Liisa Malviina
Leivo, Roosa
Manelius, Linda
Mikkonen, Meri
Nikka, Toni
Ovaskainen, Liinu
Peltola, Janika
Peräoja, Ella
Pätäri, Oona
Rahman, Sulayman
Reunanen, Atte
Savisaari, Aapo
Toivola, Oona
Tyyskä, Laura
Viinikka, Laura

VARASIJAT:

1. Virolainen, Oona
2. Aura, Iina-Sofia
3. Kautonen, Anni
4. Blomqvist, Iida

Teatteri II

Asomäki, Teija
Heinikainen, Mette
Johansson, Emma
Kalliokoski, Julius
Karttunen, Irinja
Kokko, Helmi
Krohn, Frida
Manninen, Reeta
Motturi, Sofia
Palosaari, Jesse
Romppainen, Tiina
Räsänen, Santeri
Sihvonen, Aino
Siikaranta, Sulo
Suopanki, Janika
Tapio, Johanna
Virmavirta, Myrsky
Väisänen, Eemeli

 

Valintaraati20.jpg

Opiskelijat valinnut raati maskotteineen                                                                Kuva Jani Enqvist


Lis%C3%A4liite.jpg